Utilitzem cookies pròpies i de tercers per oferir els nostres serveis, recollir informació estadística e incloure publicitat. Si continua navegant, accepta la seva instal·lació i ús. Podeu canviar la configuració o obtenir més informació a la nostra política de cookies.
Corporatiu

Els accionistes donen suport a tots els acords d’una junta celebrada per mitjans telemàtics i amb un alt percentatge de participació


26/03/2020
  • S’ha aprovat la distribució d’un dividend brut en efectiu de 0,04 euros per acció, dels quals 0,02 van ser abonats el desembre passat i 0,02 euros seran abonats a partir del pròxim dia 3 d’abril.
  • La junta també ha aprovat el nomenament de Mireia Giné com a consellera independent.
  • Josep Oliu: “El banc està abocat a ajudar els clients i a minimitzar l’impacte que la crisi del COVID-19 pugui tenir en el compte de resultats. La fortalesa de l’entitat, tant en solvència com en la seva força comercial, ens permet veure amb optimisme el dia després.”
     

 

La Junta General d'Accionistes de Banc Sabadell, celebrada per mitjans telemàtics i en què ha participat el 61,57% del capital social, ha aprovat la gestió i els comptes anuals del 138è exercici social de l'entitat i ha donat així mateix la conformitat a la proposta de distribució dels 768 milions d'euros de beneficis nets, obtinguts al tancament de l'exercici.

La junta ha acordat així distribuir un dividend brut per acció, amb càrrec al resultat de l'exercici de 2019, de 0,04 euros en efectiu per acció, dels quals 0,02 euros van ser abonats com a dividend a compte el 24 de desembre passat i 0,02 euros seran abonats complementàriament, a partir del pròxim dia 3 d'abril. Amb això, la retribució total per a l'accionista de l'exercici 2019 suposa un payout de prop del 40% i una rendibilitat superior al 7,5% d’acord amb la cotització a tancament d'avui.

En el transcurs de la reunió s'han aprovat també els informes d'Informació no financera i de Remuneracions dels consellers i el nomenament de Mireia Giné com a consellera independent. Giné, que cobreix la vacant deixada per Teresa Garcia-Milà, és doctora en Economia, té una brillant trajectòria acadèmica en finances i govern corporatiu i també com a creadora i directora de la Warton Research Data Services, la plataforma digital de dades financeres i aplicacions per a la investigació més important del món. La seva experiència en l'entorn digital i en el món de les fintech és una aportació important per al Consell d'Administració de Banc Sabadell.
 

Intervenció del president

En la seva intervenció, el president Oliu s'ha referit als èxits més importants aconseguits el 2019 i ha exposat la seva visió sobre l'actual situació i el paper de l'entitat en aquest difícil escenari. “Banc Sabadell -ha manifestat- ha aconseguit culminar la transformació del seu perfil de risc, després del tancament de les vendes de carteres d'actius problemàtics adjudicats des de la crisi de 2008, i ha superat definitivament la crisi tecnològica de TSB.” I, més endavant, ha destacat que el banc “ha complert l'objectiu marcat d'arribar a una ràtio de capital del 12%, i ha tornat al camí de la normalització dels resultats, amb un model de negoci que s'ha demostrat potent i resistent a la complexitat de l'entorn”.

Pel que fa al context general en què ens trobem com a conseqüència de la crisi desencadenada per la pandèmia del coronavirus, Josep Oliu ha assenyalat que “la principal preocupació del banc ha estat buscar solucions públiques que amb el nostre suport poguessin garantir al major nombre d’empreses poder fer front a aquesta situació temporal de manca de solvència i de liquiditat”. Aprofundint en això, el president ha manifestat que l'entitat ha donat suport a les mesures d'avals a les empreses per cobrir pèrdues d'aquest període de baixa activitat. “Hem defensat -ha dit- la necessitat d'aquests avals per possibilitar que els bancs, immersos en una regulació de requeriments de capital creixents, poguessin ser l'instrument de crèdit i liquiditat necessari sense posar en major perill la seva solvència.”

Oliu també ha afirmat que “els bancs afrontem aquest nou repte amb una solvència molt diferent de la que teníem el 2008 i amb liquiditat suficient. Serem, doncs, fonamentals per poder exercir el necessari exercici d'anàlisi i determinació de les formes mitjançant les quals les diferents empreses o famílies puguin passar aquest mal moment”. En aquest sentit, ha conclòs: “Banc Sabadell està mobilitzat en la lluita contra el COVID-19 i dona el servei essencial per a la nostra economia com és la continuïtat dels sistemes de pagament i de la viabilitat dels negocis.”

El president ha finalitzat la seva intervenció agraint a la plantilla el seu esforç i dedicació i el suport dels accionistes, i ha volgut referir-se també especialment a tots els professionals de la sanitat: “Vull -ha dit- retre un homenatge emocionat a tot el personal sanitari del nostre país que, sota risc de contagi, està sotmès a hores i hores de tensió i de treball desbordat servint la societat.”


Intervenció del conseller delegat

Jaume Guardiola, per la seva banda, ha focalitzat la seva intervenció en el repàs exhaustiu de la gestió social, l'evolució dels negocis i les principals magnituds de l'exercici. A l'inici s'ha referit a la situació que estem vivint i, en aquest sentit, ha manifestat que “la nostra primera prioritat és protegir la salut de tot el nostre equip i de totes aquelles persones amb les quals ens relacionem.” I ha afegit: “Més enllà de garantir que la nostra activitat i el servei als clients es continuï desenvolupant amb normalitat, estem bolcats a acompanyar les famílies i les empreses en aquests moments complicats.”

Amb relació a l'exercici de 2019, Guardiola ha dit que ha estat “un bon any, en el qual hem generat un bon nivell de resultats i hem enfortit la nostra posició competitiva i financera”. Segons ell, l'exercici es pot sintetitzar en cinc fites: "La millora de la posició de capital; el descens dels actius problemàtics; el fort dinamisme comercial en tots els negocis del grup; la presentació del nou pla estratègic de TSB, la filial al Regne Unit, i el sòlid avanç de la transformació comercial i digital.”

El conseller delegat s'ha referit especialment al bon comportament del negoci bancari fonamental, els ingressos del qual el 2019 van ascendir a 5.061 milions d’euros. “Tot i l'entorn marcat pels tipus d'interès ultrabaixos -ha afirmat-, hem demostrat una enorme capacitat per generar ingressos ordinaris, gràcies a una elevada activitat comercial i a una gestió activa dels preus. Durant els últims anys, aquests ingressos han mostrat una extraordinària resiliència, i aquesta és una dada especialment remarcable en l'actual context de tipus i demostra la solidesa del model de negoci de la nostra entitat.”

Segons ha manifestat Guardiola, "l'excel·lent acompliment comercial de totes les unitats de negoci del grup ha permès incrementar el crèdit i els recursos durant l'exercici”. Entre les nombroses dades que incloïa l'informe de gestió que ha presentat, pot destacar-se que, al tancament de 2019, el 52% de les pimes i el 68% de les grans empreses espanyoles eren clientes de Banc Sabadell; que el negoci dels clients de banca corporativa fora d'Espanya havia crescut un 16%, i que el nombre de clients digitals a Espanya ja arribava als 3 milions, un 6,2% més que l'any anterior.

“Amb vista al 2020 -ha manifestat el conseller delegat-, el context és molt exigent. Als importants reptes inherents al negoci bancari s'uneix ara la incertesa sobre l'abast econòmic i social de la crisi global generada per l'extensió del COVID-19, però tenim un ferm compromís amb les empreses, amb les famílies i amb la societat en general per estar al seu costat i contribuir a superar aquesta crisi. Per això -ha conclòs-, seguirem fent el que hem fet des de 1881: acompanyar les persones i les empreses, anticipant-nos i ocupant-nos de les seves necessitats, en els moments positius i també en els moments complicats.”

  Servei d'atenció al client   Informació a clients   MIFID   Avís legal   Política de privacitat   Política de cookies   Seguretat
Banco de Sabadell, S.A. Avinguda Óscar Esplà, 37, 03007 Alacant, Inscrit en el Registre Mercantil d’Alacant, tom 4070, foli 1, full A-156980, NIF A08000143.
Entitat de crèdit subjecte a la supervisió del Banc d'Espanya i inscrita en el Registre Administratiu especial amb el número 0081
Adreça de correu electrònic info@bancsabadell.com - Banc de Sabadell, SA, 2014. Tots els drets reservats.